Romský holokaust, jeho stopy v poválečném Československu  a život Romů v České republice

Vzdělávací program o romské menšině v ČR se zaměřením na romský holocaust je primárně určen pro žáky 2. stupně základních škol, studenty středních a vysokých škol, ale pořádáme jej také pro učitele a pedagogické fakulty. Již 19 let ho úspěšně realizuje obecně prospěšná společnost Živá paměť ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně.

Cílem programu je připomenout tragický osud Romů za 2. světové války a prohloubit znalosti o nacistickém pronásledování Romů z rasových důvodů. Zároveň program přispívá k prevenci xenofobie a rasismu tím, že zvyšuje povědomí o historii Romů a současném soužití s majoritní společností.

Pro koho: žáky 2. stupně základních škol, studenty středních a vysokých škol, učitele a širokou veřejnost.

Obsah vzdělávacího programu:

  1. Multimediální přednáška - Dějiny Romů v Evropě
    Tato přednáška pokrývá dějiny Romů ve 20. století s důrazem na romský holocaust. Součástí je seznámení se s historickými prameny jako vyhlášky, fotografie či mapy, stejně jako s romskou kulturou a tradicemi.

  2. Projekce osobního příběhu pamětnice romského holocaustu Emílie Machálkové
    Příběh paní Machálkové, která přežila perzekuci během protektorátu, zachycený na audio-vizuálním záznamu. Pamětnice hovoří také o svých poválečných osudech.

  3. Pracovní list ke svědectví Emílie Machálkové
    Tento pracovní materiál obsahuje otázky a úkoly vztahující se k příběhu pamětnice a slouží k hlubší reflexi tématu, vhodný jak pro diskusi ve třídě, tak pro samostatnou práci.

  4. Diskuze a dotazy
    Na závěr programu je vyhrazen prostor pro dotazy a diskusi o současných otázkách soužití Romů a většinové společnosti.

Délka trvání: 90 minut

Program je pro školy je bezplatný a je financován z dotace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.


Cíl:

Cílem přednáškového cyklu „Zmizelí Romové a Romové dnes“ je připomenout tragický osud českých, moravských a slovenských Romů za 2. světové války a prohloubit znalosti o nacistickém pronásledování Romů z rasových důvodů.

Osobní setkání s moderátorem a skutečný životní příběh přeživší romského holokaustu paní Eliny Machálkové přibliží žákům specifika romské tematiky.

Přispíváme k prevenci xenofobních nálad. Na osudu Romů za války lze upozornit na důsledky nezájmu o osud těch „druhých“, připomenout nejkrajnější formy rasismu, a tím upozornit na jeho nebezpečí a na důležitost existence otevřené občanské společnosti.