Romský holokaust, jeho stopy v poválečném Československu a život Romů v České republice
Vzdělávací program o romské menšině v ČR se zaměřením na romský holokaust je především určený pro základní a střední školy v České republice. Pořádáme však semináře i na pedagogických fakultách a pro učitele.
Připomínáme dějiny holocaustu Romů ve 20. století, věnujeme se problematuce rasismu a xenofobie. Zvyšujeme zájem mladých lidí o dějiny jejich regionu.
Program je pro školy bezplatný.
Pro koho: žáky 2. stupně základních škol, studenty středních a vysokých škol, učitele a širokou veřejnost.
Program setkání na školách
- Přednáška „Zmizelí Romové a Romové dnes“ (Historie Romů na území bývalého Československa a České republiky ve 20. století, aktuální otázky současného soužití majoritní společnosti a Romů.) Přednáší historik z Muzea romské kultury v Brně.
- Projekce osobního příběhu pamětnice romského holocaustu Emílie Machálkové, pamětnici perzekuce v protektorátu, která hovoří i o svých osudech po válce (audio-vizuální záznam).
- Diskuse se žáky - diskusi je moderována zástupcem Živé paměti, na otázky ze života a o životě Romů rádi odpovídají všichni účastníci projektu.
- Žákovská soutěž
Délka trvání přednáškového bloku: max. 90 min.
Cíl:
Cílem přednáškového cyklu „Zmizelí Romové a Romové dnes“ je připomenout tragický osud českých, moravských a slovenských Romů za 2. světové války a prohloubit znalosti o nacistickém pronásledování Romů z rasových důvodů.
Osobní setkání s moderátorem a skutečný životní příběh přeživší romského holokaustu paní Eliny Machálkové přibliží žákům specifika romské tematiky.
Přispíváme k prevenci xenofobních nálad. Na osudu Romů za války lze upozornit na důsledky nezájmu o osud těch „druhých“, připomenout nejkrajnější formy rasismu, a tím upozornit na jeho nebezpečí a na důležitost existence otevřené občanské společnosti.